O kampani

Vážená přítelkyně včelařko, vážený příteli včelaři ze Středočeského kraje

Dovolujeme si Vás oslovit v celospolečenském zájmu, a to bez ohledu na Vaši spolkovou příslušnost. 

Po dvouleté přestávce, ale celkem již po páté, Středočeský kraj nabízí od 1. ledna 2025, prostřednictvím mimořádného dotačního titulu, možnost bezplatného vyšetření včelstev na nebezpečnou nákazu MOR VČELÍHO PLODU.

S ohledem na poslední kampaň tohoto druhu, která nezachytila žádné ohnisko ve Středočeském kraji, se však v letošním roce tato obávaná nákaza potvrdila již opět na několika stanovištích. Věnujte prosím svou pozornost preventivní akci, která má za cíl prokázat zdraví Vašich včelstev a případně odhalit skrytá ohniska včas, v době zimního klidu, tedy ještě před jarní aktivitou včel. Tím lze významně předejít rozšíření nákazy na další stanoviště a zabránit nejen ekonomickým ztrátám, ale i emocionálním dopadům souvisejícím s nápravnými opatřeními.

Všechny potřebné kontakty a informace, jako kdy a jak vzorek pro vyšetření odebrat, komu a v jakém čase ho odevzdat, zda a jak je možné získat individuální protokol o vyšetření, či kde se dozvíte výsledek, naleznete na webu www.kampanmor.cz .

V případě, pokud by došlo k záchytu pozitivního nálezu, budete mimo jiné kontaktování poradenskou službou, která bude monitorovat další postup a svou asistencí poskytne zdarma veškerou součinnost potřebnou k šetrnému a efektivnímu řešení konkrétní situace. Tato poradenská linka bude k dispozici zdarma i pro všechny zájemce o informace, které nenaleznou prostřednictvím tiskových zpráv v odborných časopisech Včelařství a Moderní včelař či na webu www.kampanmor.cz nebo od zde uvedených provozovatelů sběrných míst.

Dovolujeme si upozornit, že v souladu s platným dokumentem Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2024, resp. 2025 je povinnost chovatele prokázat se vyšetřením na mor včelího plodu s negativním výsledkem před přemístěním včel, včelstev (včetně kočovných včelstev) a matek na vzdálenost větší než 3 km; vyšetření má platnost v příslušném kalendářním roce.

Kampaň MOR 2025 navazuje na předcházející čtyři ročníky, díky nimž se podařilo odhalit 13 neznámých ohnisek MVP ve Středočeském kraji. Vedení Středočeského kraje nyní pověřilo realizací tohoto projektu na základě výběrového řízení Naučné středisko ekologické výchovy Kladno, o.p.s. Věříme, že i když je úspěch akce postaven na dobrovolnosti, se kterou se zapojíte Vy, i včelaři ve Vašem okolí, podaří se nám společně vyšetřit významný počet stanovišť v rámci celého kraje. Je v našem společném zájmu využít tuto příležitost a vzájemně ochránit včelstva i pro další období. Čím více chovatelů se do projektu zapojí, tím efektivnější bude náš společný boj proti nebezpečné nákaze. Poskytněte vzorek měli svých včel! Tak málo stačí, abychom měli všichni jistotu.

Těšíme se na vaše aktivní zapojení.
Za realizační tým Kampaně MOR 2025
Dana Belušová – manažerka projektu (nsev.kladno@seznam.cz, tel.: 607 190 631)
MVDr. Martin Kamler – odborný garant Poradny MVP

Zkušenosti z minulých akcí:

Nejčastější problémy, pro které jsou vzorky laboratoří označeny jako nevyšetřitelné:

  1. Nedostatečné množství měli  – min. 1 mírně plná polévková lžíce (v případě 1 – 3 včelstev musí sběr probíhat delší dobu než povinných 14 dní). Než odevzdat nedostatečné množství měli, je lépe posunout termín odevzdání vzorku nebo využít odeslání do centrálního sběrného místa. 
  2. Znehodnocený vzorek – nevysušená, zplesnivělá, zhutněná – slepená měl, zpravidla na základě nevhodného obalu či špatné manipulace. 
  3. Vysypaný vzorek – perforovaný obal – papírová víčka, prasklé gumičky, odlepená víčka, netěsnící obal…Kelímky od jogurtů jsou naprosto nevhodné. Měli je potřeba jen 1 – 2 polévkové lžíce, nezasílejte veškerou sebranou měl. 
  4. Kontaminovaný vzorek – rozsypaná měl z více perforovaných a netěsnících obalů, kdy je podezření, že se mohla smísit s obsahem jiných balení.
  5. Nevhodný či netypický vzorek – prokazatelně neodpovídající materiál (piliny, strouhanka, mrtvé včely, drcené voští, mezistěny aj.). Pokud je vzorek vytvořen záměrně za účelem vyloučení úhynu včelstva na MVP, kontaktujte poradenskou linku a domluvte podmínky přípravy tohoto vzorku. 
  6. Ztráta identifikace vzorku – nelze přijmout vzorky s oddělitelnými identifikačními údaji (vložené papírky, odlepující se štítky, identifikačními údaji pod gumičkami, které se oddělí od obalu po jeho otevření apod.). 
  7. Nečitelnost údajů – případně jejich absence. Identifikace vzorku musí být úplná. Sběrné místo nenese odpovědnost za správnost údajů, pouze za jejich přítomnost a čitelnost. Bez aktivních kontaktů nelze s chovatelem dál komunikovat. Pokud vzorek zasíláte poštou, opatřete obálku či zásilku i zpětnou adresou odesílatele. 

Další zkušenosti a poznatky 

  • Laboratoř nemůže poskytovat individuální informace o došlých vzorcích a termínech vyhotovení. Nesnažte se proto kontaktovat laboratoř. Pokud jste si zapomněli označit požadavek na individuální protokol, kontaktujete prosím Centrální sběrné místo, nejlépe emailem. 
  • Máte-li nějaký požadavek, který si bude vyžadovat zpětnou reakci, využijte prosím přednostně písemný emailový kontakt. V rámci telefonické konzultace není vždy v našich možnostech si vyhotovit záznam. 
  • V případě telefonických dotazů akceptujte prosím obvyklý časový interval pro hovory, tj. od pondělí do pátku mezi 9 a 19 hod., soboty a neděle jen v případě neodkladné záležitosti. Pokud hovor nepřijmeme, zavoláme Vám v nejbližším možném čase zpátky.
  • Všechny aktivity spojené s kampaní jsou řešené převážně jako dobrovolnická činnost. Prosíme Vás o trpělivost, shovívavost a respekt ke všem, kteří na projektu spolupracují a usilují o jeho zdárný průběh. Pokud se nedaří najít optimální řešení, kontaktujte manažerku projektu.

Kampaň prevence šíření moru včelího plodu realizuje NSEV

za finanční podpory

Středočeského kraje

a ve spolupráci s ČSV